Pielgrzymka Śladem Podlaskich Męczenników
Ekumenizm to niełatwa droga, którą Kościół podąża by scalić to, co rozbiła na przestrzeni wieków ludzka pycha. Jako Parafia w dniach 17-18 czerwca 2023 r. wybraliśmy się na pielgrzymkę, by podążać śladem tych, którzy dla obrony świętej wiary nie wahali się oddać swojego życia.
Pielgrzymkę rozpoczęliśmy od Lebiedziewa i nawiedzenia starego, tatarskiego mizaru. Następnie udaliśmy się do Jabłecznej i Prawosławnego Męskiego Klasztoru św. Onufrego. Klasztor powstał najpóźniej w końcu XV w. Według legendy o jego założeniu przesądziło cudowne pojawienie się ikony św. Onufrego nad Bugiem.
Następnie udaliśmy się do Kodnia, gdzie u stóp Matki Bożej Kodeńskiej uczestniczyliśmy w Eucharystii, by następnie poświecić czas na poznanie całego kompleksu klasztornego, nad którym pieczę sprawują Misjonarze Oblaci.
Po Kodniu nawiedziliśmy Kostomłoty i Parafię Unicką pw. św. Nikity. Jest to jedyna na świecie parafia neounicka obrządku bizantyjsko-słowiańskiego. Dzień zakończyliśmy noclegiem w gościnnym Pratulinie i poznaniem historii dt. męczenników pratulińskich.
W niedzielę odwiedziliśmy największą w Polsce stadninę koni w Janowie Podlaskim oraz Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, które zajmuje część obiektów w XVIII-wiecznym zespole pałacowym Radziwiłłów. Posiada największą w Polsce kolekcję ikon, ok. 1600 (ciekawostka – niemal wszystkie obrazy gromadzone od 1980 r. pochodzą z udaremnionego przemytu na nadbużańskich przejściach granicznych), najcenniejsze z połowy XVII w.
Ostatnim punktem była wizyta na Grabarce. Jest najważniejszym miejscem kultu religijnego wyznawców prawosławia w Polsce. Na Grabarce znajduje się utworzony w 1947 r. monaster żeński Świętych Marty i Marii, a także 3 klasztorne cerkwie.